Aby ogier mógł być licencjonowany przez AES, musi przejść 5-stopniową weryfikację.
Licencje ogierów odbywają się zazwyczaj wczesną wiosną i późną jesienią każdego roku. Organizujemy je w Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, Niemczech, Irlandii, Ameryce Północnej, Polsce i we Włoszech. W USA coroczne oceny odbywają się na przełomie lutego i marca, w sezonie, Wellington na Florydzie, „zimowej stolicy sportów jeździeckich” Ameryki Północnej. Daty są publikowane na stronie AES ponad 1 miesiąc przed wydarzeniem.
Jeśli chcą Państwo zapytać o najbliższą klasyfikację ogierów w Państwa okolicy, nie wahajcie się skontaktować z biurem lub zadzwonić do przedstawicielki AES Polska Joanny Rosickiej Tyszko pod numer 048516005225.
Właścicel każdego przystępujacego do uznania ogiera powinien podać następujące informacje:
- paszport, w tym pełny potwierdzony rodowód (dopuszcza się fotografię lub kserokopię, jeżeli sędziom przedstawiono oryginał),
- wyniki z zawodów, jeśli są dostępne.
W dniu uznania należy posiadać paszport i przedstawić go jednemu z przedstawicieli Anglo Europejskiej Księgi Stadnej. Należy pamiętać, że dokładne terminy uznania różnią się w zależności od liczby zgłoszeń i typów prezentowanych ogierów.
Każde uznanie ogierów będzie zawierało następujące elementy:
- Stęp, kłus i postój na twardym podłożu, aby ocenić budowę, poprawność i solidność ogiera i dokonać oceny liniowej. Ocena liniowa jest dostępna do wglądu
- Prezentacja luzem w kłusie i galopie
- Według wieku i dyscypliny:
- prezentacja skoków luzem ( prezentacja w korytarzu)
- prezentacja pod siodłem
- prezentacja skoków pod jeźdźcem
- prezentacja ujeżdżenia
Skoki luzem odbywają się w korytarzu, a wysokość przeszkód jest dostosowywana do wieku ogierów. Korytarz składa się z trzech przeszkód. Zaprezentowane luzem mogą być 3 i 4-letnie ogiery skokowe oraz 3-letnie ogiery ujeżdżeniowe. Ogiery starsze są prezentowane adekwatnie do wieku i poziomu wyszkolenia.
Możliwe jest również przedstawienie ogierów starszych, po karierze. W takim wypadku ogier jest oceniany na płycie, a właściciel jest zobowiązany do przedstawienia wyników sportowych.
Ogłoszenie wyników
Wyniki są ogłaszane po zakończeniu prezentacji. Sędziowie tworzą arkusze oceny liniowej, dostępne dla każdego ogiera, zawierające szczegółowe informacje na temat budowy, chodu i techniki.
Jeśli Państwa ogier został uznany i zostanie wpisany Anglo Europejskiej Księgi Stadnej, po pokazie otrzymają Państwo fakturę za rejestrację ogiera i badanie DNA (1300 EURO), po wniesienu opłat otrzymają Państwo list powitalny, świadectwo uznania, zaświadczenia oraz naklejkę klasyfikacyjną do paszportu. Zostaną Państwo również poproszeni o dostarczenie niezbędnych prześwietleń rentgenowskich (w ciągu 8 tygodni od uznania).
Koszty udziału w AES Stallion Grading Poland 2024
- Opłata organizacyjna 600 zł
- Opłata za ocenę ogiera przez komisję AES 246 euro (opłata bezzwrotna, musi zostać uiszczona przed prezentacją ogiera)
- Opłata za licencję 1000 euro + 23% VAT (dotyczy wyłącznie ogierów, które uzyskają licencję)
Od każdego zarejestrowanego ogiera wymagane są roczne składki płatne na początku każdego roku. Każdego roku, po dokonaniu płatności otrzymają Państwo certyfikat uznania i certyfikaty krycia. Jeśli Państwa ogier został sprzedany lub wykastrowany, prosimy o przekazanie nam tych informacji.